Elektrikli Araçlar

Elektrikli Araçlar Temiz Bir Gelecek Demek Mi?

Günümüzde elektrikli araçlar geleceğin teknolojisi olarak görülüyor. Sıfır emisyon ile çalışması, petrole kıyasla yakıtının çok daha ucuz olması ve aracınızı evinizde şarj edebilme imkanlarıyla ön plana çıkan elektrikli araçlar düşünüldüğü kadar iyi mi?

EERE‘ye göre elektrikli araçlar dünyayı daha temiz bir yer yapacak. Elektrikli araçlar şehir bölgelerindeki hava kirliliğini düşürmede önemli bir yer tutuyor. Bir kaynağa göre İstanbul’da kirliliğe en çok neden olan faktörler ulaşım ve ısınma. Son zamanlarda ortaya çıkan Covid-19 virüsünden kaynaklanan ulaşımdaki düşüşün şehirlerdeki hava kirliliğini önemli miktarda düşürmesi bu iddiayı doğrular nitelikte.

Benzinli veya dizel araçların çalışması motorda yakıtın yakılmasıyla ve çıkan gazların egzoz yoluyla dışarı atılmasına dayanıyor. Elektrikli araçlarda bu durum geçerli değil, çünkü motor elektriği kullanarak enerji üretiyor. Fakat bu durum elektrikli araçların emisyon yapmadığı anlamına gelmez. Günümüzde halen en çok kullanılan enerji kaynağı fosil yakıtlar. Dolayısıyla elektrikli araçlar şehirlerdeki hava kirliliğinin azaltılmasında oldukça etkili olmalarına rağmen dünyada fosil yakıtların kullanılmaya devam edilmesi durumunda dünyayı daha temiz bir yer yapmayacak.

Yıllara göre enerji üretim kaynakları

Fakat biz daha temiz bir gelecek istiyorsak bu gerçeği yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı artırarak değiştirebiliriz. Bireysel olarak evimize güneş panelleri taktırmak, toplumsal olarak daha çok rüzgar türbini kurulumu bu yöndeki önemli adımlar olabilir.

Hava kirliliğinin azalması kaynağı: https://www.sozcu.com.tr/2020/gundem/istanbulda-hava-kirliligi-yuzde-30-azaldi-5699388/

Dünya enerji üretimi kaynağı: https://www.worldenergydata.org/world/

  1. Haldun

    Haziran 15, 2020 at 4:03 pm

    Devletin vergi düzenlemeleri ile yenilenebilir enerjinin önünü açması lazım.

  2. Yıldız

    Haziran 16, 2020 at 11:13 am

    Daha temiz bir dünyada yaşamak istiyorsak yapılacak teşviklerle bu projeleri ülkemiz adına da hayata geçirmek gerekiyor

Comments are closed.